Förvaltningsrätten ger Finansinspektionen bakläxa om Klarna

Förvaltningsrätten anser att Finansinspektionen i sitt beslut om pelare 2-vägledning för Klarna på gruppnivå inte har gjort en tillräcklig bedömning av Klarnas invändningar om att bankens särdrag medför utfallet att den bedömningsmetod som valts inte blir lämpligt. Målet återförvisas därför till Finansinspektionen för ny prövning.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.