Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Lagman lämnade efter kritik mot arbetsmiljön – nu kritiseras efterträdaren



Foto:TT

Tidningen Nerikes Allehandas granskningar av arbetsmiljön på Örebro tingsrätt visade på stora brister och flera i personalen vittnade om ett ”skräckvälde”.
Kort efter att granskningen publicerades valde lagmannen Björn Lindén att lämna sin post.
Nu har Domarnämnden tagit fram två kandidater som ska intervjuas som tänkta ersättare, varav en av dessa kritiseras av Göta hovrätt.

Det rörde sig om påstådda hot, trakasserier och en mycket hög arbetsbelastning som en följd av ett stort antal uppsägningar och sjukskrivningar. Av de medarbetarundersökningar som Nerikes Allehanda tagit del av uppgav tre av fyra att de skulle avråda andra från att söka jobb på tingsrätten. Flera i personalen vittnade också om ett ”skräckvälde” vid tingsrätten.

Någon dag efter att de inledande reportagen om arbetsmiljön vid tingsrätten publicerats, meddelade lagmannen Björn Lindén att ha bestämt sig för att lämna sin post. I ett uttalande på Domstolsverkets hemsida sade han att det var ”det bästa för domstolen”.

– Det har inte varit ett enkelt beslut, men efter noggrant övervägande har jag kommit fram till att det är det bästa för domstolen i den situation vi befinner oss.
Samtidigt meddelade Domstolsverket att Lars-Gunnar Lundh skulle ta över lagmansjobbet tillfälligt.

Två ska intervjuas för tjänsten

Nu har det blivit dags att utse en ny lagman för tingsrätten och av ett färskt protokoll från Domstolsverket framgår att Domarnämnden nu beslutat att genomföra test- och intervjuförfarande med två personer som kan bli aktuella för tjänsten.

Det rör sig dels om den tillförordnade lagmannen, Lars-Gunnar Lundh, men också om en avdelningschef vid Ekobrottsmyndighetens kansli i Stockholm, Carsten Helland.

Skarp kritik från Göta hovrätt

Den tillförordnade lagmannens ansökan har nu fått kritik. I ett yttrande till Domarnämnden skriver Göta hovrätt att man har fått signaler om att parter som överklagar ”ofta har synpunkter på hur de bemöts av Lars-Gunnar Lundh och hur mål och ärenden har handlagts av honom”. Enligt hovrätten upplever parterna att de har svårt att komma till tals, inte fått framföra sin ståndpunkt eller lägga fram bevisning. Kritik har också riktats mot att de inte fått yttra sig över allt material i ärendet.

Hovrätten säger sig också ha fått uppgifter om att Örebro tingsrätts notarier, som rehel, inte längre dömer i alla mål som normalt sett betraktas som ”notariemål”, utan bara i vissa sådana. Enligt hovrätten leder detta till att deras utbildning inte blir lika bred och gedigen som vid andra tingsrätter, vilket i förlängningen riskerar leda till att domstolarna riskerar att ”tappa kompetenta unga jurister som hade kunnat bli dugliga domare, i synnerhet i en region där rekryteringsproblemen är akuta”.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons