Skatteverket, SKV, beslutade att avseende taxeringsåren 2007 och 2008 debitera en man ytterligare kapitalinkomster med drygt 14,5 miljoner kronor samt att debitera honom 40-procentigt skattetillägg.
Mannen, som varit minoritetsaktieägare i ett bolag, hade bland annat sålt aktier dels mot kontant betalning, dels mot en revers, en så kallad promissory note, vars belopp var beroende av företagets framtida resultat.
Han hade dock aldrig tagit upp reversen i sin deklaration och inte heller lämnat några särskilda upplysningar till SKV om upplägget.
Förvaltningsrätten fann dock, efter överklagande, att reversen inte var beloppsmässigt säker och underkände därför beskattning med ett belopp om 8,3 miljoner kronor. Verkets beslut stod dock fast i övrigt.
Kammarrätten anmärker att köpeskillingen var bestämd redan i avtalet och konstaterar att ingenting tyder på att kapitalvinstens storlek gjorts beroende av en framtida händelse, så att den inte kunnat fastställas vid avyttrandetidpunkten. Reversen borde mot denna bakgrund ha tagits upp i kapitalvinstberäkningen och det saknas enligt domstolen skäl för befrielse eller nedsättning av skattetillägget.
Förvaltningsrättens dom ändras därmed och SKV:s beslut fastställs nu.