Fel när säljchef avskedades – får upprättelse i arbetsdomstolen

Ett bolag saknade laga skäl för uppsägning av en tidigare försäljningschef som påstods ha ställt ut miljonfakturor i strid med gällande bokföringsrutiner. Det slår arbetsdomstolen fast och konstaterar att mannen har rätt till ett allmänt skadestånd om 125 000 kronor.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.