Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Tid och möjlighet för ”eftersupning” friar 60-åring


Jonathan Schiess red@dagensjuridik.se

Genrebild Foto: Johan Nilsson / TT /
Ladda ner handlingar

Det fanns flera tomma vinflaskor och en halvt urdrucken flaska i den bil som den 60-åriga kvinnan kört ner i diket med.
Samtidigt har ingen bevittnat själva dikeskörningen.
Det har alltså funnits både tid och möjlighet för kvinnan att eftersupa, anser hovrätten som friar kvinnan i den delen.

En 60-årig kvinna dömdes av Sundsvalls tingsrätt för två fall av grovt rattfylleri och olovlig körning till två månaders fängelse.
Beträffande rattfylleribrottet och den olovliga körningen i mars 2019 berättade kvinnan att hon inte mindes att hon hade kört bil den aktuella dagen men kom ihåg att hon hade känt panikångest. Hon uppgav att hon inte brukar dricka alkohol, men att det kan ske när hon får sina panikångestattacker.

Ett vittne berättade att hon hade upptäckt bilen ståendes halvvägs i diket. Eftersom hon inte hade någon telefon med sig hade hon åkt till närmaste hus. När vittnet kom tillbaka hade 60-åringen legat i baksätet på bilen och flera personer hade stannat och ringt både polis och ambulans.

Luktade alkohol

Polisen berättade att kvinnan varit svår att prata med och hade fått intrycket av att hon både var påverkad och hade fått en panikattack. Det hade luktat starkt av alkohol i bilen.
Tingsrätten konstaterade att analysresultatet den aktuella dagen klockan 19:15 visade att kvinnan haft 1,36 promille alkoholkoncentration i blodet. Hon dömdes därför för grovt rattfylleri vid det tillfället samt vid ett annat tillfälle samma år.

60-åringen överklagade domen till Hovrätten för Nedre Norrland och begärde att hon skulle frias från samtliga åtalspunkter.
Den centrala frågan är huruvida kvinnan hade druckit alkohol innan dikeskörningen eller under bilfärden.

Hovrätten påpekar att det första vittnet inte hade sett körningen och därför inte kunnat berätta något om själva dikeskörningen eller hur länge 60-åringen hade stått i diket. Det är alltså inte klarlagt hur lång tid som gått från det att kvinnan körde i diket till dess vittnet kom till platsen.

Tid och möjlighet

Det har samtidigt funnits vinflaskor i bilen varav en var halvt urdrucken. Med andra ord har det funnits både möjlighet och tid för 60-åringen att dricka efter dikeskörningen, konstaterar rätten.

Sammantaget går det inte att säkert säga att 60-årigen intog alkoholen innan eller under färden eller om hon intog merparten efter dikeskörningen. Någon utredning som utesluter så kallad eftersupning har heller inte presenterats.

Sammanfattningsvis friar därför hovrätten nu 60-åringen från grovt rattfylleri i den delen. Det går heller inte att utesluta en viss eftersupning avseende det andra rattfylleriåtalet. Kvinnan döms därför endast för rattfylleri av normalgraden i det fallet.

Påföljden bestäms slutligen till 100 dagsböter om 50 kronor. Hon ska även betala tillbaka 400 kronor till staten för kostanden för provtagning. (Blendow Lexnova)

Gratis nyhetsbrev om rättsfall , juridik och näringsliv från Dagens Juridik – klicka här

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons