Sänkte bolåneräntan för släkting – licenshavare varnas

En licensierad kundrådgivare har gjort otillåtna sökningar i företagets kundsystem och har i ett fall sänkt bolåneräntan för en kund som han har en släktrelation till. Agerandet står i strid med företagets regler om informationssäkerhet samt de etiska riktlinjerna. Det konstaterar disciplinnämnden som nu varnar licenshavaren.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.