Par tvingas flytta efter regelmässigt hyresslarv

Ett par i Umeå måste flytta från sin lägenhet efter att under tio månaders tid regelmässigt ha betalat hyran en, två och i ett fall tre månader för sent. Parets invändning att de inte fick del av rättelseanmaningen ändrar inte den bedömningen eftersom de ostridigt fått anmaningen skickade till sig till lägenheten med rekommenderat brev.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.