Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Olaglig omskärelse inte hinder för att bli sjuksköterska

Nyheter
Publicerad: 2023-06-09 10:07
Foto: Ulf Palm/TT

En man som ansökt om legitimation som sjuksköterska vinner mot Socialstyrelsen i kammarrätten. Han har visserligen dömts för att ha utfört omskärelse på sin förstfödde son. Med hänsyn till att det gått drygt 4,5 år sedan händelsen och att sökanden har sin arbetsgivares fulla förtroende anser dock domstolen att det finns särskilda skäl att inte avslå ansökan.


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.