Vindelns kommun är enligt skollagen skyldig att erbjuda barn en plats i en förskola där åtminstone en väsentlig del av utbildningen bedrivs på samiska.
Chefsjustitieombudsmannen, som framhåller att kommunen själv ansökt om att ingå i förvaltningsområdet för samiska, anser att kommunen inte uppfyller lagens krav.
Kommunen kritiseras därför.
Sedan 2019 är Vindelns kommun en del av förvaltningsområdet för samiska, vilket innebär att kommunen är skyldig att erbjuda barn en plats på en förskola där åtminstone en väsentlig del av utbildningen bedrivs på samiska om föräldrarna begär det.
Inte fått adekvat språkstöd
Två föräldrar vände sig till Justitieombudsmannen, JO, och klagade på kommunen. Av anmälan framgick att deras dotter, som har nordsamiska som modersmål, inte fått adekvat språkstöd trots att föräldrarna bett om det.
Kommunen yttrade sig över anmälan och anförde att en väsentlig del av utbildningen bedrivs på samiska. Tre pedagoger som har utbildats i nordsamisk språkkurs arbetar med anmälarnas dotter, och nordsamiska förekommer dagligen. Förskolan använder även bild- och bokstavsstöd på samiska och barnen har fått följa en renhjord över året.
Chefs-JO väljer att rikta kritik mot kommunen.
Det framgår av 8 kap. 12 b § skollagen att åtminstone en väsentlig del av utbildningen ska bedrivas på samiska om barnets föräldrar begär det. Det saknas en närmare definition av vad som avses med en väsentlig del men enligt ombudsmannen står det klart att den utbildning som kommunen har erbjudit anmälarnas dotter inte lever upp till lagens krav.
Svårt att rekrytera personal
Det framgår att kommunen har haft svårt att rekrytera personal med tillräckliga språkkunskaper. Chefs-JO framhåller samtidigt att kommunen efter egen ansökan blev en del av förvaltningsområdet. Dessutom har kommunen mottagit statsbidrag bland annat för att räcka de merkostnader som uppstår med anledning av de rättigheter enskilda har enligt minoritetslagen.
Kommunen förtjänar kritik för bristerna. (Blendow Lexnova)
Gratis nyhetsbrev om rättsfall, juridik och näringsliv från Dagens Juridik – klicka här