Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Jägare som sköt kor frias av hovrätten på grund av bristande uppsåt

Nyheter
Publicerad: 2021-03-12 10:25
Foto Hasse Holmberg / TT

Hovrätten friar nu en tidigare dömd 60-årig man från skadegörelsebrott för att en augustinatt 2019 ha skjutit två beteskor i tron om att dessa var vilt. Även om mannen måste ha insett risken för att han skulle träffa kor eller annan tamboskap i hagen när skotten avlossades har han inte varit likgiltig inför den risken.


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.