Ingen tullfrihet efter kortare USA-flytt

Även om en kvinna hade tänkt att bo i USA under längre tid än ett år beviljas hon inte tullfrihet för den personliga egendom hon importerat. Hon hade nämligen inte anmält till Skatteverket om avregistrering från folkbokföringen, utan i stället folkbokfört sig på en ny adress i Sverige i samband med flytten.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.