Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Hovrätten: Inte visat att mamman är olämplig – vårdnaden ska delas

Nyheter
Publicerad: 2022-01-24 11:15
Foto: Jessica Gow/TT

Hovrätten avfärdar brottsmisstankar mot en mamma efter att en polisutredning om misshandel mot en av parternas döttrar lagts ner och konstaterar att det i övrigt inte finns skäl att ifrågasätta hennes lämplighet som vårdnadshavare. Då parterna har en god samarbetsförmåga gällande frågor som rör barnen ska vårdnaden vara gemensam.


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.