Måste en utländsk bilist som misslyckats med att ange sitt registreringsnummer korrekt betala så kallad P-bot? Den frågan ska Högsta domstolen ta ställning till i tre olika mål. En av bilisterna har vid betalningen utelämnat två bindestreck som ingår i hennes registreringsnummer. De båda andra har ersatt mellanslag med just bindestreck.
Tre mål som rör felparkeringsavgift – i vardagligt tal ”P-böter” – kommer att prövas i högsta instans, enligt tre nya prövningstillstånd i Högsta domstolen, HD.
Alla målen gäller utländska bilar som har varit på besök i Sverige där bilisterna har använt ett digitalt parkeringssystem och själv matat in sitt registreringsnummer i samband med betalning.
Bindestreck holländsk standard
I ett av fallen handlar det om en holländsk kvinna som angett sitt registreringsnummer i parkeringsautomaten utan de två bindestreck som i enlighet med den holländska standarden ingår i hennes registreringsnummer.
Stockholms tingsrätt underströk i sin bedömning den långtgående skyldigheten att ange korrekt registreringsnummer så att parkeringsvakten kan kontrollera att giltig biljett finns, men undanröjde ändå betalningsansvaret. Det har nämligen bara funnits ett begränsat antal sätt som kvinnans utländska registreringsnummer hade kunnat anges i parkeringssystemet och automaten hade saknat närmare instruktioner att följa vid betalningen.
Svea hovrätt ansåg dock att det enda sättet för kvinnan att fullfölja sina skyldigheter enligt trafikförordningen hade varit att ange exakt de bokstäver, siffror och tecken som hennes registreringsnummer består av.
Hovrättspresidenten skiljaktig
Att kvinnan faktiskt hade betalat och att betalningen i efterhand hade kunnat knytas till henne saknade betydelse och hovrätten dömde henne därför att betala.
En domare – hovrättspresidenten Anders Perklev – var dock skiljaktig i avgörandet och ansåg att kvinnan hade följt parkeringsbestämmelserna, bland annat eftersom det är ”allmänt bekant” att vissa sifferkombinationer – som till exempel telefonnummer – kan anges med eller utan bindestreck utan att informationen påverkas.
I de båda andra fallen handlar det om tyska bilister som har mellanslag i sina registreringsnummer – något som inte varit möjligt att skriva i Stockholms stads parkeringsautomater eller SMS-tjänst. Bilisterna, som ostridigt har betalat för sin parkering, har därför ersatt mellanslag i sina registreringsnummer med bindestreck – på ett sätt som är vanligt i Tyskland.
Avsaknad av närmare instruktioner
Polisen har ansett att det på grund av bindestrecken inte har varit möjligt för parkeringsvakten att kontrollera att avgift betalats. Svea hovrätt har dock i båda fallen befriat bilisterna från betalningsansvar.
I det ena avgörandet konstaterade hovrätten att registreringsnumret fick anses ha angivits korrekt trots att två bindestreck som inte finns i registreringsnumret använts.
I det andra betonade hovrätten avsaknaden av närmare instruktioner kring hur registreringsnummer skulle anges och ansåg därför inte att avgift betalats i strid med vad som angetts på platsen.
Nu blir det alltså upp till HD att som högsta instans ta ställning till hur man ska se på de tre olika typfallen. (Blendow Lexnova)
Gratis nyhetsbrev om rättsfall och juridik från Dagens Juridik – klicka här