Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

HD prövar inte uppmärksammat mål om falsklarm för våldtäkt



Foto: Magnus Andersson /TT

En tidigare friad 17-åring dömdes i höstas för falskt larm i hovrätten sedan hon lämnat felaktiga uppgifter om en påstådd överfallsvåldtäkt.
Tillsammans med sin advokat överklagade hon domen till Högsta domstolen som nu nekar henne prövningstillstånd.
Därmed står hovrättens dom fast.

Det var i januari i år som en då 17-årig flicka larmade Polisen och uppgav att
hon hade blivit utsatt för en våldtäkt. Det inkomna larmet satte igång en stor polisinsats med hundpatrull och avspärrningar av den påstådda brottsplatsen.

När 17-åringen dagen efter förhördes om brottet framkom det dock att hon lämnat felaktiga uppgifter om händelsen och hon åtalades senare, misstänkt för falskt larm.

17-åringen friades i tingsrätten, men dömdes sedan i hovrätten där domstolen ansåg att det, genom vittnesuppgifter, var bevisat att 17-åringen medvetet lämnat oriktiga uppgifter, och med tanke på att hon även i efterföljande samtal stått fast vid sin berättelse även haft uppsåt till de onödiga säkerhetsåtgärderna som vidtagits efter larmet.

Inget prövningstillstånd i HD

Tillsammans med sin advokat överklagade hon i höstas den fällande domen från hovrätten. Enligt advokaten var förhoppningen att HD skulle pröva frågan om var gränsen för en felaktig uppgift ska dras.

Någon prövning i Högsta domstolen blir det dock inte. Det står klart sedan Högsta domstolen under fredagen beslutade att neka 17-åringen prövningstillstånd.

Därmed står hovrättens dom fast.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons