Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Finansman döms till villkorlig dom och böter efter insiderbrott



Genrebild. Foto Hasse Holmberg / SCANPIX
Ladda ner handlingar

Finansman, har mot sitt nekande, dömts för insiderbrott då han sålt aktier i Spotlightföretaget Josab Water Solutions.

Av tingsrättsdomen är det klarlagt att Josab Water Solutions vd Henry Koskela under helgen den 30–31 maj 2020 eller på morgonen den 1 juni 2020 började ta kontakt med en man som arbetar med nyemissioner för undersöka om det fanns investerare som skulle vara intresserade av att delta i en riktad nyemission i bolaget. På förmiddagen den 1 juni 2020 ringde denna man till ett antal personer – bland annat det kontor där den misstänkte finansmannen arbetar.

Priset på aktierna bestämdes till 2 kronor per aktie efter att börsen stängdes den 1 juni 2020. Enligt den insiderförteckningen som upprättades vid 19-tiden samma dag fanns finansmannen med.

Samtal till mäklare

Finansmannen ringde sin mäklare dagen efter telefonsamtalet om emissionen. Klockan 08:10 på morgonen berättade han för sin mäklare att han skulle vara med i en emission i Josab Water Solutions. Samtidigt lade han en säljorder om en halv miljon aktier i Josab Water Solutions och uppgav att det lägsta priset han var beredd att sälja för sattes till 2,50 kronor.

Tingsrätten konstaterar att det ”Genom samtalet är styrkt att Xxx Xxx (finansmannen reds. anm.) haft information om den riktade nyemissionen och om priset när han lade säljordern på morgonen den 2 juni 2020”. 

Vidare skriver tingsrätten att finansmannen ”har gjort gällande att han, med sin långa erfarenhet av handel med aktier och genom att han hade följt Josab Water Solution AB en längre tid, kunde dra en slutsats om att ett kinesiskt bolag inte skulle fullfölja sin avsikt att investera i bolaget och att en sedan tidigare påbörjad nyemission skulle falla eftersom den inte skulle hinna bli klar före den 2 juni 2020 samt att han med beaktande av det hade räknat ut att bolaget behövde ta in kapital från annat håll och att han var en av dem skulle bli tillfrågad”. 

Ingen trovärdig förklaring

Tingsrätten menar dock att finansmannens förklaring inte trovärdig och att det inte finns något rimligt tvivel om att han har haft information om den förestående nyemissionen och att priset var satt till 2 kronor.

”Även om Xxx Xxx (finansmannen reds. Anm.) hade kunnat gissa sig till att bolaget behövde mer kapital kan han inte ha känt till att det var så bråttom. Någon tidsfrist för den nya emissionen fanns inte”. 

Informationen om nyemissionen i Josab Water Solutions och priset för att delta i denna inte blev offentlig på marknaden förrän i samband med det pressmeddelande som bolaget skickade ut den 3 juni 2020. 

Tingsrätten uppger även att det faktum att finansmannen först senare under dagen den 2 juni 2020 har fått ett e-postmeddelande om att han fanns upptagen i den förteckning över personer med insiderinformation som Henry Koskela tagit fram den 1 juni 2020 saknar betydelse för prövningen av den gärning som han står åtalad för. 

”Gärningen är inte att betrakta som ringa och det finns heller inte något annat skäl som skulle kunna medföra ansvarsfrihet”, skriver tingsrätten och bedömer att han ska dömas för insiderbrott.

Påföljden

Tingsrätten anser att det saknas anledning att befara att finansmannen kommer att göra sig skyldig till fortsatt brottslighet. Enligt tingsrätten kan påföljden i detta fall bestämmas till villkorlig dom och dagsböter.

När det gäller antalet dagsböter finns det inte något som talar för ett högre antal då finansmannen har inte haft något styrelseuppdrag eller någon liknande position i Josab Water Soultion. Enligt tingsrätten kan antalet dagsböter bestämmas till 60 om 1 000 kronor.

Tingsrätten instämmer med åklagaren att utbytet kan beräknas uppgå till 76 679 kronor.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons