Migrationsdomstolen grundade sitt beslut om att neka offentligt biträde på fel bestämmelse.
Nu upphävs beslutet av högsta instans och prövningen måste tas om.
Migrationsverket beviljade i beslut den 11 mars 2021 en person förlängt tidsbegränsat uppehållstillstånd som alternativt skyddsbehövande för tiden den 5 april 2020-5 april 2022. Migrationsverket beslutade samtidigt att inte bevilja honom flyktingstatusförklaring.
Han överklagade Migrationsverkets beslut till Migrationsdomstolen i Stockholm och yrkade att han skulle beviljas flyktingstatusförklaring och att offentligt biträde skulle förordnas i målet.
”Saknade behov”
Migrationsdomstolen, som senare kommer att avgöra målet slutligt, bedömde att han mot bakgrund av vad som kommit fram i målet saknade behov av offentligt biträde och avslog yrkandet.
Klaganden höll fast vid sin begäran om offentligt biträde och förde i Migrationsöverdomstolen fram bland annat att det inte är uppenbart att hans överklagande om statusförklaring inte kommer att bifallas.
Migrationsöverdomstolen ansåg att det finns skäl att meddela prövningstillstånd och tog upp målet till omedelbart avgörande. Av Utlänningslagen framgår att i mål som rör överklagande av Migrationsverkets beslut bland annat i fråga om statusförklaring ska på utlänningens begäran offentligt biträde förordnas om utlänningen befinner sig i Sverige och det inte är uppenbart att överklagandet inte kommer att bifallas.
Fel bestämmelse
Migrationsdomstolen har i sitt beslut hänvisat till 18kap. 1 a § UtlL men avslagit personens begäran om offentligt biträde efter prövning av hans behov av offentligt biträde.
Migrationsdomstolen har vid sin bedömning alltså tillämpat 18 kap. 1 §UtlL i stället för 18kap. 1 a § UtlL. Migrationsöverdomstolen bedömer att det därför finns sådana brister i migrationsdomstolens handläggning av frågan om förordnande av offentligt biträde för klaganden att domstolens beslut ska upphävas och målet visas åter till migrationsdomstolen för ny prövning. (Blendow Lexnova)
Gratis nyhetsbrev om rättsfall , juridik och näringsliv från Dagens Juridik – klicka här