Enligt mannen har den hårda ryggmassage som han bokat fått både honom och kvinnan att stöna – något som polis kunnat höra genom ytterdörren.
Hovrätten anser att ljuden och den omständigheten att kvinnan kontaktats via en sajt som erbjuder sexuella tjänster talar i en annan riktning, men kan i avsaknad av uppgifter från kvinnan inte fälla mannen.
En man i 40-årsåldern åtalades i Stockholms tingsrätt för köp av sexuell tjänst efter ett polistillslag i juni mot en lägenhet i centrala Stockholm. Mannen hade ostridigt tagit kontakt med den prostituerade kvinnan via hennes hemsida och bokat en träff. Polisen hade en tid spanat mot lägenheten eftersom man visste att det såldes sex där. När mannen lämnade lägenheten beslutade man också att gripa honom.
Enligt vad mannen anförde vid huvudförhandlingen hade det dock inte alls handlat om köp av sex:
Hård massage
”Den aktuella kvällen hade han varit med vänner på restaurang och han var berusad. På grund av en gammal idrottsskada hade han fruktansvärt ont i ryggen. Han hade därför behov av en massage. När han sökte på ’tantramassage’ på internet hamnade han på den aktuella hemsidan. Han ringde telefonnumret och frågade om [kvinnan] var duktig på att massera. Hon berättade för honom att hon var utbildad massör. Han erbjöd henne 1 000 kr för 45 minuters massage. I lägenheten fick han en hård massage och både hon och han kan ha låtit under massagen.”
Efter detta ska kvinnan ha erbjudit mannen en sexuell tjänst, men han ska då ha tackat nej och förklarat att det är olagligt att köpa sex.
Höga stön
En polis hade under besöket gått in i trapphuset och lyssnat vid lägenhetens ytterdörr. ”Efter det att [mannen] hade gått in i lägenheten hörde hon vid två eller tre tillfallen höga stön från både en man och en kvinna som hon kopplade till samlag”, berättade polisen vid huvudförhandlingen.
Tingsrätten konstaterade att den omständigheten att mannen kontaktat kvinnan via en hemsida på nätet som synes tillhöra en person som erbjuder sexuella tjänster med styrka talade för att mannen vid tillfället köpt en sexuell tjänst. Att stönande ljud hörts inifrån lägenheten talade enligt domstolen också det för att det handlat om ett sexköp.
Mot mannens förnekande kunde det dock inte anses ställt bortom rimligt tvivel att mannen verkligen skaffat sig en tillfällig sexuell förbindelse och åtalet ogillades därför av en enig tingsrätt.
Åklagaren överklagade men Svea hovrätt går nu på motsvarande linje som underinstansen och fastställer den friande domen.
Domstolen instämmer i att kontaktsättet och ljuden från lägenheten talar starkt för att mannen köpt sex.
Inte bevisat
Kvinnan har dock inte hörts i målet och detta utgör en brist i utredningen. Inte heller den polis som förhörde kvinnan i anslutning till den åtalade gärningen har hörts. Det saknas alltså uppgifter om vad kvinnan berättat vid förhöret och hovrätten instämmer i att det under dessa förhållanden inte kan anses bevisat att mannen faktiskt köpt sex. (Blendow Lexnova)
Gratis nyhetsbrev om rättsfall , juridik och näringsliv från Dagens Juridik – klicka här