Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Åtta sena hyror under ett år – hyresrätten sägs upp


Jonathan Schiess red@dagensjuridik.se

Foto: Joakim Ståhl / SvD / TT /
Ladda ner handlingar

Hyresnämnden sade upp hyresavtalet med en 44-årig kvinna då hon under lång tid upplåtit hyresrätten åt sin kusin för självständigt brukande.
Hovrätten avslår nu kvinnans överklagande, dock redan av den anledningen att åtta av tio hyror det senaste året har betalats för sent.

Vid Hyres- och arrendenämnden i Malmö påstod en 44-årig kvinnas hyresvärd att hon hade hyrt ut lägenheten i andra hand utan tillstånd. För övrigt inte bodde kvinnan inte permanent i lägenheten, menade hyresvärden, utan bodde i stället med sin man och deras gemensamma barn i ett hus i Kristianstad.  

”Inneboende”

44-åringen förklarade att hon och hennes mans relation var problematisk och att hon behövde en bostad att sova och bo i när förhållande var dåligt. Hon bedyrade att hon bodde i hyresrätten, ”i vart fall på nätterna”, men att hon hade en kusin som var inneboende hos henne. Ibland övernattade även kusinens man där. Den med hennes man gemensamt ägda villan var obeboelig och skulle säljas. 

Vid tvist om en lägenhet är hyresgästens permanenta boende eller inte, är huvudregeln att hyresvärden har bevisbördan. Hyresvärden måste även bevisa att lägenheten har upplåtits åt andra för självständigt brukande. Då 44-åringen inte var skriven på hyresrätten och då hon ägde en fastighet gemensamt med sin man, ansåg hyresnämnden dock att bevisbördan landade på henne. 

Sades upp

Nämnden ansåg inte att kvinnans beskrivning och förklaring till hennes behov av lägenheten var trovärdig. I stället talade utredningen för att kvinnan inte bodde i lägenheten utan att den hade hyrts enkom för att kusinen och dennes man skulle bo där. 

Sammanfattningsvis ansåg nämnden det bevisat att 44-åringen hade upplåtit lägenheten till sin kusin för självständigt brukande, dessutom under lång tid. Hyresavtalet sades därför upp och kvinnan ålades att flytta genast. 

Andra skäl i hovrätten

Svea hovrätt avslår nu 44-åringens överklagande men redan på den grunden att kvinnan har betalat hyran för sent vid åtminstone åtta tillfällen från juli 2020 till april 2021. (Blendow Lexnova)

Gratis nyhetsbrev om rättsfall , juridik och näringsliv från Dagens Juridik – klicka här

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons