Hoppa till innehåll
Aktuella rättsfall
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Mamma får ensam vårdnad trots umgängessabotage



Genrebild: Foto: Vadim Ghirda/TT
Ladda ner handlingar

Trots att mamman på eget bevåg anses ha begränsat dotterns umgänge med pappan tilldelas hon ensam vårdnad också av hovrätten.
Det betonas att mammans omsorg om dottern har varit god och att hon sedan födseln har varit den primära vårdnadshavaren och dottern har en stark anknytning till henne.

Mamman och pappan har tillsammans en dotter på fyra år. Båda föräldrarna har begärt ensam vårdnad för deras egen del.

Mamman har försökt begränsa dotterns kontakt med pappan på grund av misstankar om våld och sexuella övergrepp från pappans sida som bygger i första hand på vad anhöriga har berättat att dottern själv har berättat för dem. Örebro tingsrätt konstaterade att oron har tagits på största allvar och varit föremål för omfattande utredning från myndigheternas sida. Samtliga brottsutredningar har lagts ner. Det finns samtidigt inte några medicinska belägg som påvisar några konkreta indikationer på att dottern har varit utsatt för övergrepp eller våld trots att hon varit föremål för läkarundersökning vid flera tillfällen och då i nära samband med uppkommen oro. Vårdnadsutredningen har inte heller pekat på detta som en beaktansvärd risk.

Sammantaget ansågs utredningen inte tillräcklig för att det ska anses föreligga en konkret risk för att dottern skulle utsättas för våld eller övergrepp i sin pappas närvaro. Han kan således inte av detta skäl uteslutas som vårdnadshavare.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Andrea Kjellberg Advokat vid Elander Advokatbyrå

När går rätten till bodelning förlorad?

När ett äktenskap upplöses ska makarnas ekonomiska gemenskap som huvudregel fördelas genom bodelning. Trots detta saknas en uttrycklig tidsgräns för när tidigare make senast måste begära bodelning efter äktenskapsskillnad. Frågan om rätten till bodelning kan gå förlorad genom passivitet har därför under lång tid varit föremål för rättslig osäkerhet och utvecklats genom praxis från Högsta domstolen. Andrea Kjellberg redogör för rättsläget, liksom förslaget i SOU 2025:121 om att införa en tioårig tidsfrist.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Skadlig påverkan

Enligt tingsrätten kan mammans agerande utgöra en risk för att dottern utsätts för skadlig påverkan i likhet med vad utredningen konstaterat. Denna risk är emellertid inte så påtaglig att hon av det skälet ska uteslutas som vårdnadshavare.

Vid bedömningen av barnets bästa och av vem som ska vara barnets vårdnadshavare ska den så kallade kontinuitetsprincipen beaktas. Vid en samlad bedömning av det nu anförda var det tingsrättens uppfattning att det är mest förenligt med dotterns bästa att mamman får ensam vårdnad om sin dotter.

Göta hovrätt gör samma som tingsrätten när det gäller riskerna för att dottern utsätts för sexuella övergrepp eller våld av sin pappa. Av de skäl som tingsrätten har angett finner även hovrätten att utredningen inte visar att det finns en konkret risk för att dottern kommer att utsättas för våld eller övergrepp. Pappan är därför lämplig som vårdnadshavare för sin dotter. Utredningen visar att dottern har en nära känslomässig anknytning till båda sina föräldrar och att det är, enligt hovrätten, viktigt att hon tillåts att tycka om båda utan att det leder till lojalitetskonflikter. Det är inte acceptabelt att mamman har motarbetat och även hindrat dottern från att ha umgänge med pappan, trots flera beslut om detta av domstol. En förälder som inte medverkar till att barnet får träffa den andre föräldern, agerar inte för sitt barns bästa.

Begränsat umgänget

Det förhållandet att mamman i längre perioder undanhållit dottern från sin pappa kan i viss mån förklaras av att hon, i vart fall i början, känt en oro för dottern och att hennes uppfattning har varit att något har inträffat med dottern. Det är dock inte för dotterns bästa att mamman på eget bevåg begränsat umgänget och att hon till och med agerat i strid mot vad som beslutats av domstol.

Angivna förhållande talar mot att mamman är lämplig som vårdnadshavare.

Det framgår emellertid att mammans omsorg i övrigt om dottern, som nu är drygt fyra år, har varit god och att hon sedan födseln har varit dotterns primära vårdnadshavare samt att flickan bedömts ha en stark anknytning till henne. Dottern har en halvbror som bor hos mamman och flickan har vid ett boende hos mamman ett större nätverk. Därför får mamman ensam vårdnad. (Blendow Lexnova

Gratis nyhetsbrev om rättsfall , juridik och näringsliv från Dagens Juridik – klicka här

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons