En 42-årig döms i hovrätten för grovt rattfylleri och smitning från trafikolycksplats.
Bland annat det DNA som återfanns på den utlösta krockkudden, ordningsvakternas vittnesmål om vilken färg på jeansen mannen haft samt den höga alkoholhalten i mannens blod räcker för en fällande dom, anser domstolen.
Vid Gävle tingsrätt åtalades en 42-årig man för grovt rattfylleri och smitning från trafikolycksplats i oktober 2019 i Sandviken. I tingsrätten berättade mannen att han varit på fest i Järbo och att han hade kört sin bil dit. Han hade tagit med sig en liter 60-procentig Koskenkorva som han drack. Därefter ”försvann hans minne”. Han hade dock ett svagt minne av att han greps och att han vaknat upp i arresten. Han uppgav att han varit kladd i vit t-shirt och ljusa jeans.
Det som talade för att det var 42-åringen som kört bilen och orsakat olyckan var dels det faktum att han stod som ägare på bilden, dels att hans dna påträffats på den utlösta krockkudden.
Annan persons DNA
Emellertid hade även DNA från en annan person återfunnits på krockkudden. Av bevisningen framgick dessutom inte vilka slags besudlingar som Nationellt forensiskt centrum, NFC, hade undersökt. Samtidigt ansåg tingsrätten inte att mannens uppgift om hur han var klädd var motbevisad.
Sammantaget talade bevisningen visserligen för att det var den 42-årige mannen som kört bilen. Men då ingen kunnat peka ut honom som förare och då den övriga bevisningen inte var tillräckligt robust, ogillade tingsrätten åtalet mot honom.
Hovrätten dömer
Hovrätten för Nedre Norrland gör dock en annan bedömning och dömer mannen för de åtalade brotten.
Det är utrett at 42-åringen vid provtagningen hade 1,84 promille alkohol i blodet och att merparten av det DNA som återfunnits på krockkudden kom från mannen. Detta talar enligt hovrätten med styrka för att krockkudden utlösts när 42-åringen befunnit sig på förarplatsen.
Av de i hovrätten åberopade vittnesförhören med två ordningsvakter har beskrivits att 42-åringen var blodig i ansiktet när han påträffades. Ordningsvakterna var dessutom säkra på att mannen bar blåa jeans vid tillfället, vilket stämmer överens med den uppgift som mannen själv lämnat.
Sammantagen bedömning
Vid en sammantagen bedömning anser hovrätten bevisningen vara så stark att det är ställt utom rimligt tvivel att det var 42-åringen som körde bilen vid gärningstillfället. Han döms därmed för grovt rattfylleri. Med hänsyn till att mannen lämnade platsen utan att ge sig till känna döms han även för smitning från trafikolycksplats.
På grund av den höga alkoholkoncentrationen finns det inte tillräckliga skäl att frångå fängelsepresumtionen. Mannen döms därför slutligen till en månads fängelse. (Blendow Lexnova)
Gratis nyhetsbrev om rättsfall , juridik och näringsliv från Dagens Juridik – klicka här