Mark- och miljööverdomstolen river upp ett beviljat bygglov för nybyggnad av flerbostadshus och komplementbyggnader i Alingsås kommun.
Om åtgärden godtas innebär det att två av tre träd, som enligt detaljplanen ska bevaras, tas bort.
Enligt domstolen är det inte fråga om en liten avvikelse från planen och åtgärden kan därför inte godtas.
Samhällsbyggnadsnämnden i Alingsås kommun beslutade i april 2021 att bevilja bygglov för nybyggnad av flerbostadshus och komplementbyggnader på två fastigheter. I detaljplanen som gäller för området anges att tre träd på innergården ska bevaras. Den sökta åtgärden innebär att endast ett av träden kommer att finnas kvar.
Beslutet överklagades till Länsstyrelsen i Västra Götalands län, som avslog överklagandet med den huvudsakliga motiveringen att det i detaljplanen inte angavs varför träden skulle bevaras. Länsstyrelsen beaktade även att kommunens ekolog hade yttrat sig om träden i ärendet och förklarat att de saknar ekologiska värden. Enligt länsstyrelsens bedömning var det därför fråga om en liten avvikelse från detaljplanen som kunde godtas.
Olika bedömningar
Mark- och miljödomstolen i Vänersborg konstaterade att åtgärden stred mot detaljplanen i fråga om bevarande av träd. Med hänsyn till att det fanns en avsikt att återplantera träden ansåg rätten att det rörde sig om en liten avvikelse som var förenlig med detaljplanens syfte.
Mark- och miljööverdomstolen, MÖD, upphäver nu nämndens beslut.
Av utredningen framgår att de aktuella träden står på punktprickad mark som inte får bebyggas och angränsar till mark som får bebyggas med komplementbyggnader. Eftersom det inte finns några angivelser om tillåten byggnadsarea beträffande komplementbyggnaden kan bevarandet av träden inte anses begränsa en given byggrätt i detaljplanen, konstaterar MÖD.
Vidare har annat inte framkommit än att det vore möjligt att placera byggnaderna på ett sådant sätt att träden samtidigt hade kunnat bevaras.
Bygglov kan inte ges
Med hänsyn till detta bedömer MÖD att borttagandet av träden inte utgör en liten avvikelse från detaljplanen. Att kommunekologen bedömer att träden inte är särskilt skyddsvärda påverkar inte bedömningen. Något bygglov kan därför inte ges, varför nämndens beslut ska upphävas.
Gratis nyhetsbrev om rättsfall , juridik och näringsliv från Dagens Juridik – klicka här