Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Nu blir det lättare för jurister att prova på domaryrket



Foto: Jessica Gow/ SCANPIX

Regeringen har beslutat om en ny möjlighet för kvalificerade och erfarna jurister att meritera sig för en ordinarie domaranställning.

Regeringens beslut innebär att det nu införs en ny, tidsbegränsad, anställning i form av ”adjungerade råd” som innebär en sammanhållen domarmeritering i över- och underrätt.

Syftet med den nya anställningsformen är att ge erfarna jurister utökade möjligheter att undersöka sitt eget intresse för arbetet som domare samt möjliggöra en bedömning av juristens lämplighet som domare.

Kombinerar utbildning och arbete

Den ettåriga anställningen som adjungerat råd inleds i hovrätt eller kammarrätt och fortsätter senare i tingsrätt eller förvaltningsrätt. Den kombinerar utbildning med praktiskt arbete och är öppen för åklagare, advokater eller andra kvalificerade och erfarna jurister.

Förordningsändringarna som gör den nya anställningen möjlig träder i kraft den 1 september 2019.

Gratis nyhetsbrev om rättsfall och juridik från Dagens Juridik – klicka här

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons