Överklagas inte beslutet inom en vecka överförs Julian Assange till Sverige om tio dagar.
Julian Assange har via sin advokat Geoffrey Robertson gjort gällande att han inte skulle få en rättvis rättegång i Sverige. Han har vidare anfört att han kan komma att avrättas om han utlämnas till USA, och att Sverige kan komma att ge efter för påtryckningar. Assange har också hävdat att överåklagare Marianne Ny saknat befogenhet att utfärda arresteringsordern mot honom – något som tillbakavisades av riksåklagare Anders Perklev under förhandlingarna i början av februari.
Hård kritik mot Assanges vittnen
Under förhandlingarna om utlämningen i början av februari hördes bland andra Sven-Erik Alhem, tidigare lagmannen Brita Sundberg-Weitman och Julian Assanges ombud i Sverige, advokat Björn Hurtig.
Domare Howard Riddle inledde torsdagens hearing med att uttala att Hurtig medvetet försökt vilseleda domstolen, och att han inte är tillförlitlig som vittne rörande överåklagare Marianne Nys försök att nå Assange. Det skriver Esther Addley, som twittrar direkt från Belmarsh magistrates court.
Riddle uttalade vidare att det förekommit avsevärd negativ publicitet rörande Assange i Sverige, och nämnde uttalanden från statsminister Fredrik Reinfeldt. Domstolen avfärdade också Brita Sundberg-Weitmans kritik mot Marianne Ny, och konstaterade att Ny haft befogenhet att utföra arresteringsordern.
Domstolen bedömer att det inte är oförenligt med de mänskliga rättigheterna att hålla en en eventuell rättegång bakom stängda dörrar, samt att de gärningar Assange anklagats för uppfyller de krav som ställs för att en överföring ska kunna bli aktuell. Domstolen beslutar därmed – som väntat – att Assange ska överföras till Sverige om tio dagar.
Bild:Takver / New Media Days