Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Polisanställd åtalad för att ha lurat myndigheten – riskerar jobbet



Foto: Polisen

Den polisanställda kvinnan står åtalad för bedrägeri och påstås ha låtit myndigheten betala portot för ett par kängor hon sålt på Tradera – och skickat till köparen.
Nu gör personalansvarsnämnden bedömningen att hon kommer att skiljas från sin anställning om hon döms.

Tidigare i år kunde Dagens Juridik rapportera att en polisanställd kvinna åtalats för bedrägeri under påståendet att hon lurat Polisen på 130 kronor. Detta genom att låta myndigheten betala för portot när hon sålde ett par kängor på Tradera.

Initialt inleddes förundersökning om både stöld och bedrägeri, men efter att förhör hållits med kvinnan beslutade åklagaren att lägga ned utredningen avseende stöld. Hon kom dock att åtalas för bedrägeri.

Bedöms förlora jobbet vid fällande dom

Nyligen yttrade sig Polisens personalansvarsnämd till tingsrätten.

Av yttrandet framgår att nämnden bedömer att hon kommer att skiljas från sin anställning om hon döms.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons