Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Stockholms universitet slipper lämna ut tidigare års tentafrågor



Foto: Henrik Montgomery / TT
Ladda ner handlingar

En kvinna som har begärt ut flervalsfrågor från tidigare års tentor fick avslag av Stockholms universitet, med motivering att de aktuella frågorna är samlade i en kunskapsbank och återkommande används i nya tentor.
Kammarrätten ger universitetet rätt och anser även den att syftet med tentorna riskeras om frågorna lämnas ut.

En kvinna begärde vände sig till Stockholms universitet och begärde att få ut tre tentor från tidigare år, innehållandes både frågor och svar. Universitetet gick henne till mötes beträffande två av tentorna. Den sista tentan innehöll flervalsfrågor och universitetet bedömde att dessa frågor omfattades av sekretess enligt 17 kap. 4 § offentlighets- och sekretesslagen, OSL.

Enligt bestämmelsen gäller sekretess för uppgift som ingår i underlag för kunskapsprov, om det kan antas att syftet med provet motverkas om uppgiften röjs.

Beslutet överklagades till Kammarrätten i Stockholm, som gör samma bedömning som universitetet.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Giorgio Leopardi Advokat vid Advokatfirman Lindahl

Tvistlösning enligt kommande AB 25 och ABPU 25

Utkasten till nya standardavtal har väckt stort intresse, inte minst förslaget om att införa ett nytt kapitel 11 – och den så kallade tvistetrappan. Ambitionen att stävja processande är beundransvärd, men frågan är vilken rättslig verkan regleringen kommer att få. Kan tvistetrappan utgöra rättegångshinder, vad gäller i skiljeförfaranden och kan flerstegsklausulen få någon annan rättsverkan? Giorgio Leopardi ger sin analys, liksom tips till den som avser att upprätta entreprenadavtal med standardavtalen som bas.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Omfattas av sekretess

Rätten hänvisar till förarbetena där det framgår att prov som upprepas omfattas av sekretess eftersom de kan förekomma igen. I ett yttrande till kammarrätten har universitet angett att frågor och svarsalternativ har samlats i en kunskapsbank, och inför en ny tenta väljs ett antal frågor från denna kunskapsbank.

Kammarrätten saknar anledning att ifrågasätta universitetets uppgifter om att frågorna återkommande används i tentorna. Det kan därför antas att syftet med dessa tentor motverkas om flervalsfrågorna lämnas ut.

Uppgifterna omfattas därför av sekretess enligt 17 kap. 4 § OSL, varför överklagandet ska avslås. (Blendow Lexnova

Gratis nyhetsbrev om rättsfall , juridik och näringsliv från Dagens Juridik – klicka här

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons