Det har gått närmare sju månader mellan den första och den andra misshandeln.
Samtidigt har den andra och tredje misshandeln ”endast” orsakat sambon lindrigare skador.
Bland annat därför dömer hovrätten en 53-årig man för tre fall av misshandel i stället för grov kvinnofridskränkning.
Vid Göteborgs tingsrätt påstod åklagaren att en 53-årig man hade misshandlat sin sambo tre gånger mellan 17 augusti 2018 och 17 juni 2019. Enligt åtalen hade mannen slagit sambon i ansiktet, på kroppen och i huvudet.
Eftersom varje gärning var led i en upprepad kränkning av sambons integritet ville åklagaren att 53-åringen skulle dömas för grov kvinnofridskränkning.
Samboparet träffades för tre och ett halvt år sedan och blev sambos ganska kort tid efter att de började träffas. Sedan oktober 2018 fram till nyligen hade de bott i en husvagn i Landvetter. De var båda alkoholmissbrukare och hade fram till december 2019 druckit mycket. Därefter drack de ingenting, uppgav båda.
Tog tillbaka uppgifter
Sedan juni 2019 hade situationen enligt dem båda dessutom varit lugnare och båda har idag arbeten.
Kvinnan tog tillbaka samtliga uppgifter vid huvudförhandlingen som hon hade lämnat vid polisförhören och i de larmsamtal som gjordes i samband med de påstådda händelserna. Tingsrätten fann dock varken kvinnan eller 53-åringens förklaringar trovärdiga. Särskilt kvinnans uppgifter var inte förenliga med vare sig den skriftliga bevisningen eller med vittnesuppgifterna. De förklaringar som kvinnan hade uppgett gav inte någon förklaring till de skador och blånader som framgick av fotografierna.
Tingsrätten fällde
Sammantaget ansåg tingsrätten att de uppgifter som kvinnan lämnat i polisförhör och i samtalet med larmcentralen kunde läggas till grund för bedömningen. Den 53-årige mannen dömdes därför slutligen för grov kvinnofridskränkning till nio månaders fängelse.
Hovrätten för Västra Skåne instämmer i tingsrättens bedömning av själva skuldfrågan, men resonerar annorlunda kring rubriceringen.
För att döma för grov kvinnofridskränkning krävs att gärningarna var och en utgjord ett led i en upprepad kränkning av målsägandens integritet och att gärningarna varit ägnade att allvarligt skada hens självkänsla.
”Relativt lång tid”
Hovrätten konstaterar att två av de aktuella misshandelsbrotten endast har orsakat kvinnan lindriga skador i form av smärta och lättare rodnad och svullnad. Vidare har det gått närmare sju månader mellan den första och andra misshandeln, vilket rätten anser är relativt lång tid.
Mot bakgrund av detta saknas det förutsättningar att döma 53-åringen för grov kvinnofridskränkning. Han döms därför i stället för tre fall av misshandel till sex månaders fängelse. (Blendow Lexnova)
Gratis nyhetsbrev om rättsfall , juridik och näringsliv från Dagens Juridik – klicka här