Straffet sänks för en 56-årig man som, under lång tid och med ”viss systematisk karaktär”, våldtagit och sexuellt förgripit sig på en ung flicka
Varken den omständigheten att mannen haft en nära relation till flickan eller att brotten ägde rum i flickans hem, är tillräckligt för att rubricera gärningarna som ’grova’ enligt hovrätten.
En 56-årig man åtalades vid Lunds tingsrätt för en rad olika brott, däribland grov våldtäkt mot barn, grovt sexuellt övergrepp mot barn och grovt barnpornografibrott.
Enligt åklagaren hade mannen systematiskt och under lång tid våldtagit och sexuellt ofredat två målsäganden, en flicka och en pojke. Barnen var vid de aktuella tillfällena mellan tolv och 14 år gamla och närstående till mannen.
Orosanmälan
Misstankar mot den 56-årige mannen uppstod i september 2019, i samband med att barnens skolsköterska upprättat en orosanmälan efter samtal med en tredje målsägande – en vän till de två andra barnen. Efter en husrannsakan hos mannen hittades ett stort antal dvd-filmer innehållandes barnpornografiskt material.
Beträffande åtalen om grov våldtäkt mot barn och grov sexuellt övergrepp mot barn ansåg tingsrätten att den nu 15-åriga flickans berättelse var detaljerad och framstod som självupplevd. I vissa delar hade hon svårt att placera händelserna i tid, vilket enligt domstolen dock inte var särskilt anmärkningsvärt med hänsyn till hennes ålder och då det rört sig om övergrepp som pågått under en längre tid.
Fick PTSD
Att flickan hade svårt att berätta och komma ihåg vissa händelser fick också i någon mån sin förklaring av att hon diagnosticerats med PTSD – det vill säga posttraumatiskt stressyndrom. Flickans uppgift om att den 56-årige mannen ofta förmådde henne att dricka alkohol när de befann sig i husvagnen fick stöd av de uppgifter som pojken berättat. Enligt honom hade mannen ofta med sig alkohol.
Sammantaget fann tingsrätten att mannen gjort sig skyldig till bland annat sexuellt övergrepp mot barn och våldtäkt mot barn. Mot bakgrund av att gärningarna haft viss systematisk karaktär samt då brotten begåtts av en person som flickan haft en nära relation till – det vill säga en person hon borde ha kunnat känna förtroende för, bedömdes gärningarna som grova.
Tingsrätten dömde för grovt brott
Sammanfattningsvis dömdes mannen för bland annat grov våldtäkt mot barn, grovt sexuellt övergrepp mot barn, grov fridskränkning och grovt barnpornografibrott till sju års fängelse. Han ålades också att betala 300 000 kronor i skadestånd till flickan.
Domen överklagades till Hovrätten över Skåne och Blekinge som gör en delvis annorlunda bedömning.
Beträffande barnpornografibrott är det enligt hovrätten utrett att mannen innehaft tusentals bilder samt flera filmer som skildrar barn i sexuella sammanhang. Även om särskilt en av filmerna haft ett påfallande grovt innehåll anser emellertid domstolen att de samlade omständigheterna inte är sådana att de motiverar att gärningen ska bedömas som ’grov’. Detta bland annat då mannen inte spridit materialet.
”Inte tillräckliga skäl”
Inte heller avseende de relativt systematiska barnvåldtäkterna anser hovrätten ska bedömas som grova. Visserligen har brotten begåtts av någon som haft en nära relation till flickan samt begåtts i hennes hem. Dessa omständigheter utgör dock inte tillräckliga skäl för att ses som grova på det sätt som krävs enligt brottsbalken 6 kap § 4 andra stycket.
I enlighet med hovrättens ändringar sänks därför straffet för mannen till fyra och ett halvt års fängelse. Skadeståndet som 56-åringen ska betala till flickan sätts också ner till 225 000 kronor. I övrigt gäller tingsrättens dom. (Blendow Lexnova)
Gratis nyhetsbrev om rättsfall , juridik och näringsliv från Dagens Juridik – klicka här