Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Tiggeri anses inte framtvingat – man frias från människohandel



GenrebildFoto: Lars Pehrson / SvD / TT /
Ladda ner handlingar

En 55-årig man som i tingsrätten dömdes för människohandel till två års fängelse frias för brottet i hovrätten.
Utsagorna från 55-åringens bröder talar i någon mån för att målsäganden tiggde på eget initiativ, liksom att den misshandel av henne som 55-åringen döms för var utlöst av hans svartsjuka och inte i syfte att tvinga henne tigga.

Åklagaren hävdade att 55-åringen från och med mitten av februari 2020 till och med den 6 april 2020 i bland annat Bulgarien och Motala, Sverige, genom olaga tvång, vilseledande och utnyttjande av den aktuella kvinnans utsatta belägenhet som allvarligt begränsat hennes alternativ, förmått kvinnan att resa från Bulgarien till Sverige varvid 55-åringen ombesörjt bokning och betalning av flygbiljetter samt marktransporter, allt i syfte att exploatera målsäganden för tiggeriverksamhet i en situation som inneburit nödläge för henne.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Solveig Sörlien Brottmålsadvokat vid Advokatfirman Två Lejon

Skadestånd i anledning av brott – tankar och tips

Skadeståndstalan blir ofta styvmoderligt behandlad när den förs inom ramen för en brottmålsprocess. Den del av huvudförhandlingen som ägnas åt det enskilda anspråket är liten och den argumentation som förs sparsmakad, trots att skadeståndet kan vara det viktigaste i vissa mål. Det menar Erik Holm och Solveig Sörlien, som mot bakgrund av praxis ger sin syn på frågor rörande bland annat grunden för talan samt bevisbörda och beviskrav som kan vara bra att fundera kring när skadeståndstalan förs i samband med åtal för brott.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
”Tagit alla pengar”

Efter ankomsten till Sverige har målsäganden tvingats att i stort sett dagligen bedriva tiggeriverksamhet utanför olika butiker i Motala och Norrköping, vilket pågått fram till den 6 april 2020. 55-åringen har i samband med detta anvisat målsäganden vilka platser hon ska sitta och tigga på, vid vissa tillfällen kört målsäganden till platsen med bil samt efter varje pass tagit ifrån målsäganden i stort sett alla de pengar hon tiggt ihop under dagen.

I andra hand gjordes gällande att 55-åringe gjort sig skyldig till människoexploatering och i tredje hand misshandel och olaga hot.

Dömdes i tingsrätten

En oenig Linköpings tingsrätts sammanfattande bedömning blev den att kvinnans uppgifter kunde godtas som sanna och det hon berättat ansågs visa att 55-åringen betedde sig så som åklagaren påstått. Det ansågs därmed visat att 55-åringen genom vilseledande fick kvinnan att följa med till Sverige, att han ordande med transport och boende här, även om han vad gäller transport och boende hade hjälp också av andra, att han sedan genom olaga tvång och utnyttjande av hennes utsatta belägenhet i enlighet med åtalet fick henne att tigga i enlighet med hans direktiv och att han tog hand om vinsten även om en del gick tillbaka till henne i form av inköp för gemensam räkning.

Gärningen skulle bedömas som människohandel. Mannen dömdes till fängelse i två år. Ordföranden i målet ville dock att mannen skulle dömas för misshandel till fängelse tre månader och att utvisningsyrkandet skulle ogillas.

Hovrätten annan bedömning

Göta hovrätt finns det skäl att iaktta viss försiktighet vid värderingen av kvinnans berättelse, liksom de uppgifter hon den 6 april lämnat till vittnena om tiggeriverksamhet. Någon annan utredning till stöd för åtalet i denna del har inte presenterats. För hovrätten framstår därtill 55-åringens berättelse om under vilka förutsättningar som han och kvinnan kom överens om att åka till Sverige, och om upplägget här, inte alls som orimlig.

Rätten skriver vidare: ”Även om bevisvärdet av utsagorna från [55-åringens] bröder är begränsat talar de i någon mån för [55-åringens] påstående om att kvinnan tiggde på eget initiativ, liksom att våldet var utlöst av mannens svartsjukeproblematik och inte i syfte att tvinga henne till tiggeriverksamhet”.

Inte styrkt

Det är inte styrkt att 55-åringen, genom användande av otillbörliga medel på det sätt som påståtts, förmått kvinnan till resan i syfte att exploatera henne i tiggeriverksamhet, eller annars genom otillbörliga medel exploaterat henne i sådan verksamhet. Inte heller är det bevisat att 55-åringen hotat henne eller misshandlat henne i vidare omfattning än den misshandel som åklagaren beskrivit. 55-åringen ska därmed dömas för två fall av misshandel.

Han får fyra månaders fängelse och slipper utvisning. (Blendow Lexnova)

Gratis nyhetsbrev om rättsfall , juridik och näringsliv från Dagens Juridik – klicka här

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons