Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Här är årets mest mediala advokatbyråer



Mannheimer Swartling samlade 640 träffar i Mediebarometern, Legally yours och nyhetsbevakningföretaget Updatums  undersökning om vilka advokatbyråer som blev mest omskrivna 2010.

MSA redovisar därmed en ökning med 175 träffar sedan förra året.  Även Vinge och Linklaters samlade fler träffar.

Stefan Brocker, vd på  Mannheimer Swartling, kommenterar resultatet:

– Kul att höra. Men det viktiga för oss är att synas i rätt sammanhang. Föhoppningsvis betyder resultatet att under året har gjort en hel del saker som är intressanta att skriva om.

Som exempel lyfter han fram Mannheimer Swartlings uppdrag för Riksgälden samt den energitvist där man har företrätt ungerska staten.

Med en lamslagen transaktionsmarknad fick 2009 en dyster inledning för byråerna. Nu har Stefan Brocker emellertid noterat en ändring.

– Från mitten av oktober har det sett ljusare ut. Det börjar röra på sig på transaktionssidan.
 


Mest omskrivna byråer 2009


Mannheimer Swartling   640

Linklaters  587

Vinge   563

Lindahl  240

Setterwalls  173

White & Case 151

Baker& McKenzie  147

MAQS  146

Hammarskiöld & Co 121

Delphi 120

DLA Nordic 120
 


Mer läsning om undersökningen finns i Legally yours 1 / 2010.

Läs också:
Silbersky syntes mest i media

 

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons