Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Rikskriminalpolisen: ”Vi skriver inga intyg, aldrig i livet”



”Vi skriver inga intyg, aldrig i livet.”
 
Enligt Advokat Kerstin Koorti, tidigare ombud för läkarna i det så kallade styckmordsmålet, var detta det bemötande hon fick av Rikskriminalpolisen då hon begärde att få ett skriftligt intyg om att läkarnas fingeravtryck inte återfunnits på de plastsäckar Catrine da Costas kropp förvarats i.
 
”Det finns inte en chans, då kommer du bara att skicka in en ny resningsansökan” ska handläggaren ha sagt. Det uppgav Koorti när hon i veckan hördes som vittne i Attunda tingsrätt.
 
Kerstin Koorti vände sig i början av 2000-talet till Statens Kriminaltekniska Laboratorium, SKL, för att med hjälp av en ny metod säkerställa fingeravtryck på plastsäckarna. Den så kallade VMD-metoden, som går ut på att tunna lager guld stryks på föremålet, gör det möjligt att undersöka upp till 30 år gamla fingeravtryck.

Koorti fick höra att polisen tvättade säckarna när de hittades. Säckarna tvättades dock bara utvändigt. På insidan av säckarna påträffades avtryck från fem eller sex olika personer.

SKL fotograferade fingeravtrycken. Fotona skickades till Rikskriminalpolisen, som bekräftade att en utredning gjorts. Handläggaren ville inte uttala sig om resultatet, men bekräftade att avtrycken inte härstammade från någon av läkarna.
 
Kerstin Koorti uppger att hon begärt att få uppgiften bekräftad i ett skriftligt intyg. Tekniska roteln har uppgett till media att ett sådant intyg utfärdats, men enligt Koorti är det en ren lögn.

Kerstin Koorti undersöker nu om fingeravtrycken kan identifieras av polisen i Helsingfors. 
 
Frida Bogenkrans
Fredrik Olsson
red@dagensjuridik.se


Anders Helin: Ingenting talade till läkarnas fördel
”Rättsläkare lär sig inte att stycka människor”
JK:s reträtt i styckmordsmålet
”Styckmordsläkarna kräver 40 miljoner i skadestånd”

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons