Hoppa till innehåll

Lindahl biträder Cibes vid förvärvet av Bella Elevator i USA



Lindahl har biträtt Cibes Lift Group vid förvärvet av Bella Elevator LLC i USA. Cibes är en av världens främsta tillverkare av utrymmeseffektiva hissar. Genom förvärvet av Bella Elevator, tillverkare av Symmetry Elevating Solutions, stärker Cibes sin närvaro i USA och skapar nya affärsmöjligheter genom lokal tillverkning och ett rikstäckande distributörs- och partnernätverk.

Bella Elevator har runt 130 anställda och har sitt huvudkontor i Peoria, Illinois, med tillverkningsanläggningar i både Peoria och Roanoke. Bella Elevator och Symmetry Elevating Solutions erbjuder ett brett utbud av villahissar, plattformshissar och LULA-hissar (Limited Use Limited Application) via ett landstäckande distributionsnätverk som finns representerat på över 80 orter USA och Kanada.

Lindahl har tillsammans med advokatbyrån Wiggin and Dana i USA biträtt Cibes Lift Group i förvärvet.

Lindahls team har bestått av Mårten Steen och Disa Almqvist.



Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons