Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Zlatans åtal mot Ulf Karlsson: vinner på en punkt, förlorar på en punkt



Zlatan Ibrahimovic åtalade Ulf Karlsson - och vinner på en punkt men förlorar på den andra. Foto: Efram Lutkatsky/TT och Fredrik Sandberg/TT
Ladda ner handlingar

 

Zlatan Ibrahimovic har väckt enskilt åtal mot Ulf Karlsson men medverkade inte själv vid rättegången.

Ulf Karlsson anklagades av Ibrahimovic för att på Värmlands idrottshistoriska sällskap, med cirka 70 personer närvarande, ha gjort uttalanden ”av innebörden att Zlatan Ibrahimovic skulle ha varit dopad under sin tid som spelare i Juventus FC”.

”Bra jobbat med skivstången”
Uttalandet gjordes under en paneldebatt om doping inom lagidrott och dopingkultur. Enligt åtalet sa Karlsson:

”Man kan också säga så här att Zlatan gick upp tio kilo i muskler under perioden i Juventus. Det var ju rätt så snabbt. På ett år gjorde han det. På ett år… Det är rätt bra jobbat med skivstången.”

Enligt åtalet skulle Karlsson dessutom, på direkt fråga från en journalist, ha uppgett att han var ”övertygad om att Zlatan Ibrahimovic var dopad”.

Enligt Zlatan Ibrahimovic och hans advokater har Ulf Karlsson därmed utpekat Zlatan Ibrahimovic som brottslig eller klandervärd i sitt levnadssätt ”eller på annat sätt lämnat uppgifter som är ägnade att utsätta honom för andras missaktning”.

Ostridigt vad Karlsson sa
Enligt Zlatan Ibrahimovic skulle brottet bedömas som grovt eftersom uppgifterna hade varit ägnade att medföra allvarlig skada för honom.

Det var vid rättegången ostridigt vad Ulf Karlsson de facto hade sagt under paneldebatten – och att det hade skett i samband med att doping inom lagidrott och dopingkultur hade diskuterats.

Tingsrätten skriver:

”Även om uttalandet inte innehåller ett direkt påstående om att Zlatan Ibrahimovic skulle ha varit dopad så har tingsrätten funnit att uttalandet, sett i det sammanhang som uttalandet gjordes, att det inte kunde uppfattas på annat sätt än att det gav uttryck för att Zlatan Ibrahimovic hade varit dopad under sin tid i Juventus.”

Karlsson döms därför för grovt förtal i den delen.

Frias efter samtal med journalist
Tingsrätten kommer också fram till Karlsson, till den närvarande journalisten i samband med paneldebatten, har uttalat att han var övertygad om att Zlatan Ibrahimovic var dopad. Med hänvisning till den grundlagsfästa rättigheten att prata med journalister frias dock Ulf Karlsson på den punkten.

Tingsrätten beslutar också att parterna ska stå sina egna rättegångskostnader.

Zlatan Ibrahimovic hade inte begärt något skadestånd.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons