Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Vitesföreläggande räcker inte – Justitieutskottet vill kriminalisera falska polisbilar



Foto: Polisen
Ladda ner handlingar

 

Enligt regeringens ursprungliga förslag ska polisen kunna utfärda ett föreläggande till en fordonsägare som använder polisens symboler på till exempel en falsk polisbil.

Ägaren ska också kunna uppmanas att ta bort polismärket vid hot om vite.

Justitieutskottet tycker dock inte att förslaget är ”tillräckligt ingripande” och vill istället att det ska bli kriminellt att köra ett fordon som kan förväxlas med polisens fordon.

Detta ska även gälla till exempel båtar – inte bara bilar och motorcyklar.

Polisen borde enligt utskottet även få hindra falska polisbilar att köra vidare och kunna se till att falska polismärken tas bort på ägarens bekostnad.

Förbudet mot falska märken borde enligt utskottet även gälla för symboler som tillhör Tullen och Kustbevakningen.

Myndigheternas märken går under benämningen ”heraldiska vapen”.

S, MP, V har reserverat sig mot utskottets förslag.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons