Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Villaköpare får skadestånd för läckande badrum halverat – trots dolt fel

Civilrätt
Publicerad: 2015-09-14 13:36

Ett år efter villaköpet visade det sig att badrummet läckte. Domstolarna slog fast att det handlade om ett dolt fel och att säljarna var skadeståndskyldiga. I tingsrätten bestämdes beloppet till 350 000 kro-nor men hovrätten sänkte det till 150 000 kronor. HD beslutar nu att inte pröva tvisten.


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.