Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

VD för kommunalt bolag åtalas för vinköp i Cannes – ”inte varit fråga om frukost”



 

Åtalet avser ett inköp av sex flaskor mousserande vin, ostbrickor, sparris och parmesanost för 76,08 euro som dåvarande VD:n köpte med bolagets kreditkort i mars 2010 i Cannes, i samband med en fastighetsmässa.

Vid hemkomsten redovisades endast en kontoslipp som underlag till kreditfakturan, det vill säga inte själva kvittot.

På kontoslippen antecknade VD:n att det avsåg ”frukostmat”.

Av utredningen har det framkommit att VD:n överlämnat de inköpta varorna till bekanta i Cannes.

– Jag gör gällande att VD:n varit vilseledande genom att han redovisat inköpen som utlägg för frukost trots att det inte varit fråga om frukostmat. Han har också, i strid mot de interna reglerna om hur bolagets kreditkort ska användas, inte bifogat kvitto, säger chefsåklagare Daniel Edsbagge.

 

Foto: Leif R Jansson / TT

 

 


Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons