Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Varumärket som kontraktsföremål – disputation vid Uppsala universitet idag



Uppsala universitet

 

Det är Stojan Arnerstål som idag disputerar inom civilrätt vid juridiska institutionen vid Uppsala universitet. Titeln på hans avhandling är ”Varumärket som kontraktsföremål”.

Stojan Arnerstål har i sin avhandling studerat varumärkesrätten i ett kontraktsrättsligt sammanhang. Varumärket befinner sig enligt honom i skärningspunkten mellan varumärkes- och kontraktsrätten.

Avhandlingen illustrerar också hur varumärkens egenskaper kan påverka kontraktsrättsliga bedömningar. 

I studien behandlas tre typer av kontrakt där varumärken förekommer; överlåtelse-, licens- och samexistensavtal. Särskilt diskuteras frågor om kontraktsbrott och omständigheter i samband med avtalens upphörande.

 

 

 

Foto: TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons