En varuhuschef på en Miobutik åtalades för att ha förskingrat över en miljon kronor från arbetsgivaren. Mannen, som ansvarade för butikens ekonomi och dagskassorna, skulle dels ha tagit pengar ur kassorna och dels ha använt sig av falska fakturor.
Mannen erkände gärningen och förklarade att han snabbt blev chef vilket var ”väldigt tufft med långa arbetsdagar”. Han fann ett ”andningshål” i att spela på trav och lånade pengar ur kassorna när han inte hade råd. Tingsrätten konstaterade att brottet avsåg ett betydande belopp som innefattade ett missbruk av förtroendeställning, samt att gärningen präglades av förslagenhet.
Straffvärdet uppgick enligt tingsrätten till ett år och sex månaders fängelse. Men hänsyn till att mannen avskedats samt till den långa tid som förflutit sedan brottet dömdes mannen för grov förskingring till ett års fängelse. Hovrätten fastställer nu tingsrättens dom.
Bild: Fredrik Sandberg/Scanpix