Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Varning och straffavgift för advokat som inte yttrade sig



Foto: Kerstin Karlsson/TT

En advokat varnas sedan han underlåtit att yttra sig till disciplinnämnden.
Eftersom det är andra gången på kort tid som advokaten gjort sig skyldig till ett liknande övertramp åläggs han även att betala 15 000 kronor i straffavgift.

Det var i slutet av november som advokaten tillskrevs om ett yttrande mot bakgrund av vad som framkommit i ett protokoll från en tingsrätt.

Vid två tillfällen i januari i år skickade disciplinnämnden påminnelser till advokaten då han inte inkommit med något yttrande. I den andra påminnelsen anmodades han att ”omgående” inkomma med yttrandet och upplystes samtidigt om att ärendet skulle komma att beredas för avgörande även om han inte hörde av sig.

Varning och straffavgift på 15 000

Nu har disciplinnämnden prövat ärendet – och slår fast att advokaten åsidosatt sina plikter som advokat när denne inte yttrat sig. Nämnden anser att det finns särskilda skäl att åligga honom straffavgift – och då han nyligen gjort sig skyldig till ett liknande övertramp sätts straffavgiften till 15 000 kronor.

I beslutet konstateras också att advokaten fortsatt är skyldig att inkomma med det aktuella yttrandet samt att fortsatt underlåtenhet kan leda till nya disciplinära åtgärder.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons