Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Värd fick inte åtgärda lutande kakelugn – hyresgäst nekas förlängning


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

Hyresnämnden biföll upphörsyrkande från en hyresvärd och fann att en mans hyresavtal inte skäligen skulle förlängas. Hyresvärden hade begärt att få tillträde till prövningslägenheten i fråga för att åtgärda en instabil och lutande kakelugn, som behövde monteras upp på nytt.

Hyresgästen skulle kunna bo kvar i lägenheten under arbetena, men hade trots detta erbjudits såväl boende på hotell som i evakueringslägenhet av värden.

Trots ett flertal kontakter mellan parterna hade emellertid värden inte fått något tillträde till lägenheten och det utgjorde enligt nämnden ett åsidosättande av hyresgästens förpliktelser som medförde att förlängning skulle nekas.

Hyresnämnden ansåg också att gästen gjort sig skyldig till betalningsförsummelser som på egen hand även de utgjorde skäl för upphörande.

Hovrätten avslår nu överklagande från hyresgästen, med hänvisning till betalningsförsummelserna, som bland annat bestått i att hyresgästen sedan lång tid tillbaka endast betalat vad han själv ansett vara en skälig hyra, vilket motsvarat knappt två tredjedelar av den faktiska hyran.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Scanpix

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons