Den 33-årige mannen dömdes av Alingsås tingsrätt till sju och ett halvt års fängelse för flera grova våldtäkter av boende på ett äldreboende i Lerum där han jobbade som vårdbiträde.
Nu skärper hovrätten straffet och ger mannen ytterligare ett år i fängelse.
Sammanlagt dömdes mannen i tingsrätten för 19 fall av grova våldtäkter, fem fall av grovt sexuellt tvång och grovt barnpornografibrott.
– Jag kan konstatera att de bedömningar vi gjorde i åtalet i stora delar höll. Tingsrätten håller med om att målsägarna har befunnit sig i en utsatt situation och att den tilltalade otillbörligen utnyttjat den situationen för att begå brotten, sa kammaråklagare och förundersökningsledare Hediye Kurt i samband med domen.
Åklagaren hade dock åtalat för 24 fall av grova våldtäkter mot totalt fyra kvinnor på äldreboendet i Lerum där han arbetade och yrkat på tolv och ett halvt års fängelse och domen överklagades av både åklagaren och den dömde mannen,
Skärper straffet
I dag meddelade Hovrätten för Västra Sverige sin dom – och Hovrätten ändrar tingsrättens dom bland annat på så sätt att hovrätten dömer mannen även för grovt förtal – mannen ska ha filmat och delat filmer av övergreppen. Hovrätten anser att den samlade brottsligheten motiverar ett strängare straff än det som tingsrätten dömde ut och skärper därför straffet till fängelse i 8 år och 6 månader.
Mannen döms nu för grov våldtäkt vid 19 tillfällen, grovt sexuellt tvång vid 4 tillfällen, grovt förtal och grovt barnpornografibrott.