Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Våldtog kvinnor på äldreboende – Hovrätten skärper straffet



Claes Lindberg, gruppchef grova brott, Anna Arvidsson, kammaråklagare och Hediye Kurt, kammaråklagare,på presträffen efter att åtal väcks mot den 33-årig mannen. Foto: Björn Larsson Rosvall / TT kod 9200
Ladda ner handlingar

Den 33-årige mannen dömdes av Alingsås tingsrätt till sju och ett halvt års fängelse för flera grova våldtäkter av boende på ett äldreboende i Lerum där han jobbade som vårdbiträde.
Nu skärper hovrätten straffet och ger mannen ytterligare ett år i fängelse.

Sammanlagt dömdes mannen i tingsrätten för 19 fall av grova våldtäkter, fem fall av grovt sexuellt tvång och grovt barnpornografibrott.

– Jag kan konstatera att de bedömningar vi gjorde i åtalet i stora delar höll. Tingsrätten håller med om att målsägarna har befunnit sig i en utsatt situation och att den tilltalade otillbörligen utnyttjat den situationen för att begå brotten, sa kammaråklagare och förundersökningsledare Hediye Kurt i samband med domen.

Åklagaren hade dock åtalat för 24 fall av grova våldtäkter mot totalt fyra kvinnor på äldreboendet i Lerum där han arbetade och yrkat på tolv och ett halvt års fängelse och domen överklagades av både åklagaren och den dömde mannen,

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Martin Borgeke Fd justitieråd

Ungdomsreduktionen i livstidsfall

I en nyligen meddelad dom tar Högsta domstolen upp en fråga som har varit olöst under många år: Hur ska straffmätningen ske när en ung person, som på grund av sin låga ålder inte får dömas till livstids fängelse, har begått brott som för en vuxen hade föranlett livstid? Martin Borgeke redovisar avgörandet och diskuterar dess närmare innebörd.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Skärper straffet

I dag meddelade Hovrätten för Västra Sverige sin dom – och Hovrätten ändrar tingsrättens dom bland annat på så sätt att hovrätten dömer mannen även för grovt förtal – mannen ska ha filmat och delat filmer av övergreppen. Hovrätten anser att den samlade brottsligheten motiverar ett strängare straff än det som tingsrätten dömde ut och skärper därför straffet till fängelse i 8 år och 6 månader.

Mannen döms nu för grov våldtäkt vid 19 tillfällen, grovt sexuellt tvång vid 4 tillfällen, grovt förtal och grovt barnpornografibrott.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons