Hoppa till innehåll
Nyheter

Utredare: Så ska allmänna sammankomster kunna stoppas



Foto: Johan Nilsson / TT /

Polisen ska få vägra tillstånd till allmänna sammankomster med hänvisning till Sveriges säkerhet.
Det föreslår regeringens utredare.

Bakgrunden till utredningen är det allvarligt försämrade säkerhetspolitiska läget samt ett ökat terrorhot, som drivits på av vissa företeelser i samband med demonstrationer.

Utredaren Mattias Larsson har bland annat haft i uppdrag att lämna förslag som innebär att Sveriges säkerhet kan beaktas vid bedömningen av om det finns skäl att vägra tillstånd till, meddela villkor för och ställa in eller upplösa allmänna sammankomster.

Kan stoppas med hänvisning till Sveriges säkerhet

I den utredning som idag överlämnades till justitieministern föreslår han bland annat att Polisen ska få vägra tillstånd till allmänna sammankomster om det är nödvändigt med anledning av att ”det står klart att sammankomsten är ägnad att medföra en påtaglig fara för att brottslighet som hotar Sveriges säkerhet begås i Sverige eller mot svenska intressen utomlands eller för att Sveriges säkerhet hotas på något annat sätt”.

Utredaren föreslår också att Polisen ska få förbjuda förnyande av en allmän sammankomst eller annan demonstration om en tidigare sådan av samma slag har medfört en sådan fara för Sveriges säkerhet som avses i den nya vägransgrunden.

De nya föreskrifterna föreslås träda i kraft 1 juli 2025.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons