Hoppa till innehåll
Nyheter

Utredare: Förundersökningar ska förbli hemliga tills dom fallit



Riksmarskalk Fredrik Wersäll och Justitieminister Gunnar Strömmer (M). Foto: Mikaela Landeström/TT

Förundersökningsprotokoll ska omgärdas av sekretess fram till dess att domstolen har skiljt målet ifrån sig.
– Det blir ju offentligt, men något senare, säger riksmarskalken Fredrik Wersäll under en pressträff.

Regeringens utredare Fredrik Wersäll, som tidigare föreslagit ett införande av ett system med anonyma vittnen, presenterade idag sitt slutbetänkande i utredningen.

I betänkandet presenteras flera förslag.

Däribland att förundersökningsprotokollet, som idag blir offentligt när målet kommer till domstolen, ska fortsätta att omgärdas av sekretess fram till dess att domstolen har skiljt målet ifrån sig. Sekretessen ska gälla om det inte står klart att uppgifterna i förundersökningsprotokollet kan lämnas ut utan att en enskild lider skada eller men, eller syftet med domstolsprocessen motverkas. Sekretessens ska gälla såväl hos de brottsbekämpande myndigheterna som hos domstolen.

Enligt Fredrik Wersäll kan detta ha betydelse för bevispersoners, målsägandes och tilltalades trygghet. Dessutom vill utredningen ”värna domstolsprocessen”.

– Vi ser en rad skäl för att genomföra detta förslaget. Det viktigaste är att värna domstolsprocessen och kvaliteten och rättssäkerheten i domstolsprocessen.

– Vi är medvetna om och understryker vikten av offentlighet i domstolsförhandlingen.

TEXTEN UPPDATERAS.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons