Skolinspektionens granskning omfattar 21 förskolor och 21 grundskolor i totalt 12 kommuner.
Skolinspektionen bedömer att det flerspråkiga och interkulturella perspektivet är svagt på både förskola och skola och att förskolebarnen inte stimuleras och utmanas i sitt lärande i tillräcklig grad eftersom trygghetstanken tar över. Dessutom saknar personalen ofta kunskaper om barnen utöver vilka språk de talar.
I granskningen sägs modersmålsundervisningen ”leva sitt eget liv” och ses som någon annans ansvar medan resultaten sällan följs upp i vare sig utvecklingssamtal eller utvecklingsplaner. Ämnet svenska som andraspråk hanteras ofta som en ren färdighetsträning utan sammanhang med det övriga innehållet i skolan.
Resultaten är inte generella för alla förskolor och skolor i landet, men ger exempel både på problem och på vad som kan göras för att förbättra språk- och kunskapsutvecklingen hos flerspråkiga barn.