Sverige mottog kritik från EU år 2008 gällande reglerna om utflyttningskatt och sedan dess har reglerna ändrats men enligt doktoranden Katia Ceije som står bakom avhandlingen riskerar även de nya reglerna att strida mot EU-rätten.
– Problemen med utflyttningsskatter är dels att de kan bli så stora att de påverkar en persons vilja att flytta, dvs i praktiken inskränker den fria rörligheten inom EU, dels att de under vissa omständigheter innebär att skatten tas ut både i den stat som personen lämnar och i den som personen flyttar till, så kallad dubbelbeskattning. Båda dessa effekter är oönskade från politiskt håll, menar Katia Ceije.
För att undvika dubbelbeskattning ingår staterna skatteavtal med varandra men i avhandligen visar Katia Ceije på att det finns problem med överensstämmelsen mellan nationella skattereglerna och innehållet i skatteavtalen vilket leder till att människor som flyttar mellan olika länder löper stor risk att dubbelbeskattas.
– Utflyttningsskatter har länge varit ett område som har varit svårt att överblicka. I min avhandling systematiserar jag skatterna och identifierar problem som de förorsakar. Detta bör underlätta för dem som ska lösa problemen kring fri rörlighet och dubbelbeskattning, säger Katia Cejie.