Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Utdelningsfest för Nordeas aktieägare efter stark rapport



Frank Vang-Jensen vd för Nordea. Foto Jonas Ekströmer TT

Nordeas aktieägare kan se fram emot flera utdelningar under 2020.
Storbanken presenterade en stark rapport för fjärde kvartalet 2020 där rörelseresultatet steg 11 procent till följd av intäktsökningar.

I dag presenterar Nordea rapport för fjärde kvartalet. Av rapporten framgår att rörelseresultatet steg med 11 procent till 973 miljoner euro, främst till följd av intäktsökningar. 

För helåret minskade rörelseresultatet däremot med 12 procent till 2 963 miljoner euro.

Intäkterna ökade

Intäkterna för kvartalet ökade med 4 procent, till 2 219 miljoner euro. Intäkterna för helåret låg på samma nivå som året innan om 8 466 miljoner euro.

Räntenettot under fjärde kvartalet steg med 6 procent till 1 169 miljoner kronor, vilket var den högsta tillväxttakten sedan 2008. Under helåret steg räntenettot med 5 procent till 4 515 miljoner euro.

Under kvartalet ökade avgifts- och provisionsnettot med 2 procent, medan nettoresultat av poster till verkligt värde minskade med 13 procent. 

Under helåret minskade avgifts- och provisionsnettot med 2 procent, medan nettoresultat av poster till verkligt värde minskade med 11 procent.

Rörelsekostnaderna

Enligt rapporten är rörelsekostnaderna för 2020 i nivå med Nordeas helårsprognos på under 4,7 miljarder euro. Rörelsekostnaderna ökade med 3 procent jämfört med fjärde kvartalet 2019 efter vissa engångsposter, såsom kostnader från integrationen av NFE, nedskrivningar av icke-centrala IT-system och avsättningar hänförliga till ny lagstiftning om semesterlön i Danmark. 

De underliggande kostnaderna minskade med 3 procent jämfört med i fjol. Enligt banken fortsätter arbetet med att öka den operativa effektiviteten och kostnaderna för 2021 väntas understiga 4,6 miljarder euro, där fortsatta effektivitetsvinster delvis motverkas av löneinflation, högre avskrivningar och högre kostnader från integreringen av NFE. 

Kreditförlusterna

Kreditförlusterna uppgick till 28 miljoner euro eller 3 punkter under fjärde kvartalet. 

”Bufferten enligt ledningens bedömning på 650 miljoner euro har bibehållits i sin helhet, eftersom pandemins konsekvenser för Nordeas kunder ännu är osäkra”, framgår det av rapporten.

Nordea uppger att koncernens kärnprimärkapitalrelation ökade med 70 punkter jämfört med föregående kvartal, till 17,1 procent. Detta efter fullt avdrag för de föreslagna utdelningarna för 2019 och 2020. Detta är 6,9 procentenheter över gällande regelkrav. 

Utdelningen

Nordeas styrelse har föreslagit en utdelning på 0,39 euro per aktie för 2020. Dessutom kommer styrelsen i februari att besluta om utdelning av 0,07 euro per aktie som en första utbetalning av den försenade utdelningen för 2019 på 0,40 euro per aktie. 

Styrelsen föreslår också att den ordinarie bolagsstämman bemyndigar styrelsen att betala ut den återstående delen av utdelningen för 2019 som uppgick till 0,33 euro per aktie och utdelningen för 2020 som uppgick till 0,39 euro per aktie – totalt 0,72 euro per aktie – efter september 2021, i linje med Europeiska centralbankens rekommendation.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons