Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Uppgifter om Assange kan skada rikets säkerhet eller Säpos arbete mot terrorism

Nyheter
Publicerad: 2016-06-13 11:00
Wikileaksgrundaren Julian Assange och Säpochefen Anders Thornberg. Foto: Kirsty Wigglesworth/TT och Henrik Montgomery/TT

En radiojournalist begärde att få ta del av Säker-hetspolisens allmänna handlingar om Julian Assange och Wikileaks. Säpo vägrade dock att svara på om det överhuvudtaget existerar några sådana handlingar. Kammarrätten går nu på Säpos linje och avslår journalistens överklagande.


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.