Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Undersökning: 16 procent av strandprylarna innehöll farliga ämnen



Foto: Erik Johansen / TT

Kemikalieinspektionen har genomfört en kontroll av ”sommarprylar”, till exempel strandmadrasser, badtofflor, kylväskor och trädgårdssaker.
Man hittade för höga halter av farliga ämnen i 16 procent av produkterna.
Problemen var, enligt undersökningen, störst hos butiker nätet men även större varukedjor hade produkter med brister.

Sommaren står för dörren och med det sol och bad. Kemikalieinspektionen har nu kontrollerat 266 varor, billiga produkter framtagna för sommarsäsongen, från sammanlagt 82 företag.
I de elektroniska produkterna hittade myndigheten framför allt bly i lödningar och i de mjuka plastprylarna förekom för höga halter av farliga ftalater, kortkedjiga klorparaffiner och i en del fall bly och kadmium.

– Det är allvarligt att sommarprylar innehåller för höga halter av farliga ämnen. Även om en enskild vara ofta inte utgör en stor risk så bidrar de till vår exponeringen för kemiska ämnen. Många av de här varor används nära kroppen och de här ämnena kan skada nervsystemet, är misstänkt cancerframkallande och kan göra det svårare att få barn, säger Frida Ramström som är inspektör på Kemikalieinspektionen.

Flest brister hittade man i varor sålda i nätbutiker.

”Väntat”

– Det var väntat att störst kemikaliebrister fanns på marknadsplatserna. Som konsument är det viktigt att komma ihåg att om man köper direkt från ett företag utanför EU så kan varorna innehålla kemiska ämnen som är förbjudna här, även om webbplatsen är på svenska och riktar sig till just svenska konsumenter, säger Frida Ramström.

Man hittade också farliga ämnen i för höga halter i varor från några stora varuhuskedjors webbutiker. Inspektörerna menar att den korta säsongen för varorna innebär en risk för att de som tillverkar och importerar varorna inte lägger lika stora resurser på att kontrollera varorna.

– Det är viktigt att företagen har kemikaliekoll även på varor som tillverkas för kortare säsonger och till ett lågt pris. Kemikaliekontroll innebär inte bara att ställa krav på leverantörerna utan också att följa upp hur kraven efterlevs, säger Frida Ramström.

Efter Kemikalieinspektionens kontroll valde nästan samtliga företag med varor med för höga halter av farliga ämnen att frivilligt sluta sälja varorna, skriver Kemikalieinspektionen i ett pressmeddelande.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons