En läkare bosatt i Tyskland har sedan början av 1990-talet periodvis arbetat i Sverige. Under inkomståret 2007 respektive 2008 har han arbetat i Sverige under sammanlagt cirka 22 respektive 14 veckor på grund av återkommande läkarvikariat på olika sjukhus. Han har i samband med arbetstillfällena haft sin dygnsvila i Sverige.
Länsrätten som refererade till ett avgörande från Regeringsrätten ansåg i likhet med Skatteverket att läkarens vistelser i Sverige har varit så till den grad regelbundna och omfattande att han ansågs ha vistats stadigvarande i Sverige under de i målet aktuella tidsperioderna. Han bedömdes därför vara obegränsat skattskyldig i Sverige för den inkomst han haft under den tiden och ska således inte beskattas enligt SINK.
Kammarrätten upphäver nu länsrättens dom och Skatteverkets beslut. Kammarrätten anför att även om läkaren arbetat i Sverige vid ett flertal tillfällen under en följd av år har vistelserna inte hängt samman under längre tidsperioder utan avbrutits efter en – två veckors tjänstgöring. Vistelserna har varit alltför utspridda och inte tillräckligt omfattande för att dessa ska anses utgöra en stadigvarande vistelse.
Han har dessutom inte haft någon fast anställning i Sverige utan enbart funnits till hands for vikariat när behov uppstått. Han kan således inte anses ha vistats i Sverige på ett sådant sätt att han blivit obegränsat skattskyldig utan ska i stället beskattas enligt SINK.
red@dagensjuridik.se