Tvingas betala halv miljon i skadestånd efter penningtvättdom

Efter ett samtal från en bedragare som påstod sig ringa från Handelsbanken försvann pengar från två bolagskonton. Pengarna gick till en 20-årings konto som i sin tur köpt bitcoins för pengarna.Nu döms 20-åringen för grovt penningtvätt och tvingas betala en halv miljon kronor i skadestånd till bolagen.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.