Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Två Scania-chefer åtalas för sanktionsbrott vid miljardaffärer med Saddam Husseins Irak



 

Enligt Scania är dock åklagarens uppgifter fel.

– Det rör sig högst om 150 miljoner kronor, säger Scanias presschef Hans-Åke Danielsson till Svenska Dagbladet och tillbakavisar även i övrigt åklagarens påstående om brott.

Enligt åtalet har cheferna varit medveten om att anlitade bulvanföretag har betalat och lovat betala så kallade kickbacks till den irakiska regimen – vilket var i strid mot gällande sanktionsregler.

– Scania har inte gjort några sidobetalningar och inte heller bett någon annan göra det, säger Hans-Åke Danielsson till Svenska Dagbladet.

I åtalet räknar statsåklagare Nils-Eric Schultz upp 24 kontrakt med ett sammanlagt värde på över en miljard kronor. De utländska bulvanföretagen ska enligt åklagaren ha funnits i Ryssland, Förenade arabemiraten, Jordanien och Sudan och syftet ska ha varit att förse den irakiska regeringen med utländsk valuta i strid med de gällande FN-sanktionerna mot landet.

 

Foto: Nicola Solic och Robin HaldertScanpix

 

 

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons